Na szóstej konferencji Ekopraktycznych chcemy zwrócić większą uwagę na odpowiedzialność jaka spoczywa na nas (JST, biznes, przemysł, gospodarstwa domowe) wobec środowiska.
W programie zaplanowano trzy moduły: CSR i gospodarka obiegu zamkniętego; budownictwo, rewitalizacja. Moduły obrazują zakres tematyczny, nie są one jednoznaczne z podziałem konferencji na trzy równe części. Opis modułów:
CSR, czyli społeczna odpowiedzialność - to idea, która również odnosi się do odpowiedzialności za środowisko naturalne. Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej szczególny aspekt – gospodarkę obiegu zamkniętego.
Chcemy rozmawiać o tym jak w Polsce możemy te idee stosować, co już udało się zrobić i – zgodnie z tradycją już – jakie stają przed nami wyzwania.
Co się za tym kryje?
- · obieg zamknięty odpadów, wody, surowców
- · obniżenie energochłonności przedsiębiorstw
- · stosowanie rozwiązań takich jak OZE
- · Zrównoważone Miasto (w tym rewitalizacja) i współpraca samorządów m.in. z biznesem
- · Finansowanie projektów proekologicznych
- · edukacja ekologiczna wynikająca ze współpracy z samorządami, lokalnymi instytucjami, fundacjami
Budownictwo – moduł, który pojawiał się na Eko Wyzwaniach. Budownictwo (prywatne, użyteczności publicznej, biznesowe) jako cześć gospodarki, która odpowiada – również z przyczyn ekonomicznych – na stawiane przed nami wyzwania.
Budownictwo „zielone”, energooszczędne, pasywne, autonomiczne, oparte na materiałach ekologicznych (a w tym i surowców wtórnych), a także ekologiczne rozwiązania pozyskania energii i ciepła wpisane w budownictwo – to tylko kilka haseł jakie idą w parze z tym zagadnieniem, które specjaliści w tejże dziedzinie będą mogli przybliżyć nam, pomogą znaleźć najbardziej optymalne -również finansowo- rozwiązania dla inwestora, przedstawią trendy tego rynku.
Rewitalizacja - Zmienia się nasze otoczenie, próbujemy starym formom nadać nowe kształty, funkcjonalność na najwyższym poziomie, energooszczędność względem ich użytkowania, modernizacje – dotyczy to tak zabytków, jak i zabudowań mieszkalnych, a czasami całych fragmentów miast. Nadawanie życia tym formom powinno – i zazwyczaj tak jest – uwzględniać również oddziaływanie na środowisko, otoczenie. Jak rewitalizować skutecznie? Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi, przykładów i finansowań.
Konferencja będzie składała się z wystąpień prelegentów i dyskusji panelowych. Na tę chwilę (lista jest jeszcze otwarta) udział wezmą:
- Paweł Karpiński – Dyrektor w UMWD – Rewitalizacja a termomodernizacja
- Barbara Kaśnikowska – Dyrektor w UMWD – Gospodarka obiegu zamkniętego
- Sebastian Pucułek – Business Develpment Lead Climate-KIC – Finansowanie innowacji w dziedzinie klimatu ze środków Climate-KIC
- Jerzy Ignaszak – Prezes WFOŚiGW – współpraca w WFOŚiGW na trzech płaszczyznach: indywidualnej, firm i JST.
- Elżbieta Stępień – Posłanka na Sejm, członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ) – relacja z bieżących prac Komisji w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego,
- Magdalena Piasecka, wiceprezydent Miasta Wrocławia.
Specjalny wykład: Przyroda w naszych rękach – Marcina Kostrzyńskiego – przyrodnika, realizatora programów telewizyjnych naukowych i popularnonaukowych, filmów dokumentalnych, nagradzanego m.in. przez Prezydenta RP i Ministra Nauki za popularyzowanie ekologii i nauk przyrodniczych, w tej chwili blogera i vlogera, który o przyrodzie i jej roli potrafi opowiadać z niezwykłą pasją.
Termin Konferencji: 10 kwietnia 2017 roku, godziny 9.30 do 16.00
Miejsce: Centrum Konferencyjne WPP ul. Fabryczna 10 53-609 Wrocław
Wstęp na Eko Wyzwania jest bezpłatny, uczestnicy rejestrują się drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.